foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

Fotogalerie

Najdete nás též na:

Lumaqův profil

Počasí v Rumburku

Rajče

Měření průhlednosti vody

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Protože se pozorování přírody věnuji dlouhodobě jako fotograf a zapojil jsem se už i do pravidelného pozorování ptactva, nadchla mě tato myšlenka. Jedná se o měření průhlednosti vody ve vodních nádržích. Průhlednost vody ovlivňuje možnost hledání potravy vodního ptactva pod hladinou. K měření se používá jednoduchý přípravek. Výsledek je částečně závislý na zraku pozorovatele, ale přibližnou vypovídací hodnotu určitě má. Důležitější jsou však pravidelná měření, které ukazují, jak se mění kvalita vody v nádržích v průběhu roku. V našem regionu se této dobrovolné činnosti nikdo nevěnuje, tak jsem se do toho s chutí pustil za podpory rodiny. Já jako nejdůvěryhodnější osoba měřím, Jana podává a drží a Káťa zapisuje. V sobotu jsme zvládli 4 rybníky, v neděli jsem si vyjel na kole a dal jsem dalších 10 v okolí Rumburka a Šluknova. Ještě jich mám asi 30, ale to všechno nezvládnu, obzvláště, když by se mělo ke každému po měsíci vracet.

Výsledky jsou zajímavé. Od průhlednost kolem 30 cm na chovných rybnících až po 120cm (to jsem ale už byl na dně) na lesních rybnících.

Informace o projektu,do kterého se může každý zapojit jsou zde: http://new.birdlife.cz/secchiho-deska-clanek/

Pro ty, kteří by si chtěli takovou měřící desky vyrobit je zady návod: http://new.birdlife.cz/jak-vyrobit-secchiho-desku/

Moje vypadá takto:
Secchiho deska

Ale že je krásně kolem rybníků: http://lumaq.rajce.idnes.cz/2016_06_05_rybniky/

Návštěvníci

Právě přítomno: 168 hostů a žádný člen