foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

Fotogalerie

Najdete nás též na:

Lumaqův profil

Počasí v Rumburku

Rajče

Sanatorium Lesnoj

V soboru jsem vstal ještě za tmy, sbalil věci na celodenní výlet, pořádně se oblékl a vyrazil místní MHD do přístavu.

Přístav

Sraz jsme měli domluvený na 7:00, jízdní řád hovořil o 40 minutách jízdy, takže jsem si dal 20 minutovou rezervu. Jaké bylo moje překvapení, když řidič zvládl cestu po liduprázdných ulicích za 17 minut. Měl jsem tedy dostatek času, abych si prošel okolí a porozhlédl se.
V přístavu
Ten den bylo hodně větrno, ale zima ani nebyla. Obešel jsem přístav několikrát dokola a udělal npár fotek. V sedm už jsme byli připraveni vyplout.
Naše loď
V pokladně ale bylo zavřeno. Dobouchali jsme se tedy do jiné kanceláře, kde nám sdělili, že na Volze jsou velké vlny a že se zatím nejede. Vlny se mi moc velký nezdáli, ale pakmi bylo vysvětleni, že jsme v přístavu za molem, žena otevřené řece to bude horší. Změnili jsme tedy program. Sedli na najbližší autobus a jeli podél řeky. Vy stoupili jsme u památníku Tatiščeva - zakladatele Stavropolu na Volze, nyní Togliatti.
Památník Tatiščeva
Sešli jsme k Volze a předsvedčili se, že vlny jsou opravdu velké. To by se na lodi nedalo, stejně jsem neměl kinedril.
Rozbouřená Volha
Od řeky jsme vyrazili k sanatoriu Lesnoj. Nikdo netušil jestli jdeme dobře,ale cesta ubíhala rychle bez žádných protestů i přes drobný déšť. Museli jsme projít borovým lesem, podle kterého dostalo sanatorium název. Po zničujícím požáru v roce 2012 z lesa opravdu mnoho nezbylo.
Les
Shořelo několik čtverečních kilometrů lesa. Video z Youtube. Zajímavé je, že začal hořet ze tří vzdálených míst najednou. Nyní už dochází k odstraňování ohořelých zbytků a vysazování nových stromků.
Les
Požár byl zastaven několik desítek metrů od usedlosti, kde se nachází sanatorium. Do revoluce tam jezdila odpočívat ruská smetánka. Za drufé světové války tam byla přenesena jazyková škola pro rozvědčíky. Nyní se pracuje na obnově. Sanatorium už nebude sanatorium, ale má sloužit jako bussines centrum. V současné době ale rekonstrukce stojí, kvůli nedostatků peněz. Historie na Wikipedii.
Dnešní podoba sanatoria
Po dokončení rekonstrukce bude objekt vypadat takto:
Budoucí stav
Sanatorium mělo několik léčebných pavilonů. Jedním z nich byl pavilón, kde léčili kumisem (zkvašeným kobylím mlékem), ktеrý sami vyráběli. Nedaleko od sanatoria chovali stádo 200 kobyl, jejich mléko každodenně zpracovávali.
Dostalo se nám vyprávění o historii sanatoria od hlídače, který tam pracuje, hlídá zastavenou stavbu, a který už několik desítellet žije v sousedství.
Do města jsme museli jít opět přez vypálený les. Počasí se už umoudřilo, tak cesta vypálenou krajinou nebyla taková deprimující.
Les
Všechny fotografie z výletu najdete na zde na Rajčeti.

 

Návštěvníci

Právě přítomno: 114 hostů a žádný člen