foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

Fotogalerie

Najdete nás též na:

Lumaqův profil

Počasí v Rumburku

Rajče

Cesta na Kamennou číši

Počasí v Rusku už v tuto dobu není moc přívětivé k turistům, přesto jsem neodolal, když mě lákali na procházku.
Kamenná číše

Tentokrát jsem auto z půjčovny nebral a vyrazil jsem hromadnou dopravou. Nejprve z Togliatti do Žigulevska, tam přesednout a dále do Solnečnoj Poljany. Kostel, který je v této vsi postaven je jen pár let starý, ale má klasickou ruskou architekturu.
Kostel

Po cestě jsme viděli galerii místního umělce - amatéra. Byl to člověk bez vzdělání, který vlastními rukami vytvořil několik soch a jeden točící se vodotrysk s několika jeřáby, kterým ze zobáků tryská voda. Příkladem je socha sobů, kteří jsou kombinací koně, jelena, soba a mají rypáček prasete.

Soby

Hned co jsme dorazili do lesa, jsem zahlédl několik zvířátek, které se ještě neuložila k zimnímu spánku. Jedním z nich byla tato myš. Po cestě jsem se ohlédl a zaregistroval pohyb. Chvíli koukám a opět se něco mihlo. Asi 10 metrů daleko jsem zaregistroval mezi padlými stromy pohyb. A postupně se to přibližovalo k nám. Pak ta potvůrka přeběhla cestu a usadila se za větví. Pomalu jsem se začal přibližovat a myška koukala na mě a ani se nehla. Pomalu a pomaloučku jsem přiblížil fotoaparát na půl metru od ní. Teprve až při odchodu se myška lekla a zmizela v díře, na které celou dobu seděla.

Myš

Po kilometru jsme dorazili k výraznému stoupání. Čím výše, tím více se objevovalo sněhu. Nahoře v sedle už bylo slušně nasněženo, asi 10 cm. Ale hlavně to dobře klouzalo. Má průvodkyně mě ale pořád vláčela stejným tempem dále.

Průvodce

Po té co jsme se přehoupli přes sedlo a začali klesat ke Kamenné číši, začlo sněhu zase ubývat. Dole se už dokonce proměňoval v ostrůvky tajícího sněhu. který vytvářel krásné sněhové krajky.

Zimní krajka

U prvního pramene u sníh nebyl skoro vůbec. Pramen je vysvěcený a jmenuje se Víra, je zasvěcen svatému Nikolajovi. Kyblíky, které stojí vedle pramenu, jsou určeny k polévání se vodou z vysvěceného pramene.

Pramen Víry

Před další cestou jsme si dali malou svačinku. Pečenou gorbušu v cibuli, ovoce a tvarohový krém. Jen to všechny bylo studené, proto jsme to zapili horkým čajem z termosky.

Svačina

Vedle pramene je postavená kaple věnovaná svatému Nikolajovi.

Kaple

A zde vidíte koupelnu, ve které se příchozí poutníci polévají vodou ze svatého pramene. Dokonce u v tomto lehce mrazivém dnu přišli dva lidé a natočili si vodu do kyblíku. Chvíli jsem pochyboval, že ta panička na vysokých podpatcích, který určitě podstatnou část ujela v autě po louce, se bude polévat, ale opravdu k tomu došlo. Pak odešla na chvíli do kaple a zase odjela i se svým pánským doprovodem.

Koupelna

Chtěl jsem si ulovit alespoň jednu ruskou keš. Ruskou myslím podle ruského serveru geocachingu. Má trošku odlišná pravidla. V těchto místech někde měla být, ale ač jsme hledali sebevíce, nic jsme nenašli. Podle popisu na webu, měla být sned dokonce zakopána. To jsme tedy nepokoušeli a ani jsme neměli sebou lopatu.

Keš

Druhý pramen se jmenuje Naděje. Je to opravdu malý pramínek, který se po několika metřech ztrácí v zemi.

Pramen naděje

Poslední pramen je Láska. Podle pověsti je třeba svému milému dát napít vody z tohoto pramene ze svých dlaní.

Pramen Lásky

Všechny vody z těchto pramenů jsou pitné a i když jsou několik stovek metrů od sebe daleko, jejich chuť se trochu liší. Poslední 2 prameny jsou ukryté bokem od cesty a moc lidí k nim nechodí. Jsou na průsečíku několika roklí, a vytváří se tam tak údolií, kterému se říká Kamenná číše.
Nazpět byla cesta dost namáhavá. Hnal nás čas a přibližující se stmívání. Než jsme vylezli do sedla, tak jsem propotil košili. Když jsme došli na zastávku, měli jsme ještě 50 minut do odjezdu autobusu. Abychom na zastávce nezamrzli, šli jsme tedy na další zastávku. Takhle jsme prošli 3 zastávky a posledních 5 minut jsme už čekali. V tmě a zimě mě čekala ještě 1,5 hodinová cesta do hotelu, a to ještě s přestupováním. Všechny fotky můžete vidět zde na Rajčeti.

Podrobnosti o Kamenné číši můžete zjistit na Wikipedii nebo na turistickém portálu či zde.

Kamenná číše - mapa

Návštěvníci

Právě přítomno: 131 hostů a žádný člen