Kujbyševská přehrada

Využil jsem příležitost a vypravil jsem se na Kujbyševskou přehradu.
Přehrada
Dlouho jsem pochyboval o tom, že se může pěšky chodit po tělese přehrady, Natož, aby se tam dalo fotit. Nakonec jsem se nechal ujistit, že je to možné, a že v případě problémů je komu zavolat.
Po prohlídce žifulevského muzea jsme se vydali pěšky na přehradu. Trochu jsme si zkrátili cestu po trati, která je využívána jen příležitostně. U garáží, nějaký borci něco rozebírali a jejich pes, který hlídkoval na kolejích se do nás hned pustil. Vytáhl jsem tedy z baťohu piroh s masem, a psa jsme uplatili. V dálce je vidět stojící lokomotiva. Tam čekali další 4 psy, jimž padly za oběť 2 pirohy s rybou.

Trať

Přehrada má v budově na pravé straně vlastní muzeum. Bohužel v této době je nepřístupné, jelikož probíhá oprava turbín. Myslel jsem, že tedy příští rok v létě bude příležitost. Oprava však bude probíhat do roku 2016.

Elektrárna

Takto se točí voda pod výpustí z elektrárny.

Voda pod elektrárnou

10. opora je poslední místo, kudy protékala voda, před tím, než uzavřeli koryto řeky.

10-tá opora

Přehrada není určená pro pěší. Je tam dost místa, aby se tam dalo projít. Je tam však asi 3 cm vrstva jemného prachu, který v dečtovém počasí fungoval jako klouzačka. Po pár metrech byly boty obalené blátem a každá byla o půl kila těžší.

Průvodce

Takto je vidět komsomolský rajon Togliatti.

Togliatti

V požadí jsou vidět takzvané "kozly", které zvedají přepážky výpustí. Jsou na kolejích a popojíždějí k jednotlivým výpustím.

Kozly

Proud vody, který protéká přehradou, mimo elektrárnu a turbíny, je ohromný. Voda je samý vzduch a nahoru stoupá jemná mlha. Po pár snímcích jem měl objektiv mokrý.

Výpusť

Vypadá jako fregata. Jredná se ale jen o plošinu na sloupy elektrického vedení.

Fregata

Takhle je vidět výpusť ze břehu. I v tomto pošmourném počasí byl břeh plný rybářů, kteří loví ryby, oblbé po průchodu přehradou

Výpusti

V pozadí by měl být vidět Žigulevsk. Uprostřed je hora Mogutova, kolem které se Žigulevsk rozprostírá.

Žigulevsk

A jako důkaz: byl jsem tam. Pak ale přišla jedna velká vlna a já měl kalhoty mokrý po kolena a vodu v botech.

Vlna

Celou fotogalerii z výletu můžete vidět zde na Rajčeti.

Místo se nachází zde:
GES-mapa
Podrobnosti o přehradě lze nalézt na Wikipedii.

Malé video o síle vody