foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

Fotogalerie

Najdete nás též na:

Lumaqův profil

Počasí v Rumburku

Rajče

Decoupage - postup

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

I když postup na decoupage lze na internetu najít v mnoha vydáních možná neuškodí i zde něco málo zapsat Původně jsem začal s květináči ale v současné době se nejvíce věnuji polepování břidlice. V naší oblasti (severní Čechy, Sudety) je mnoho starých domků, které ustupují nové zástavbě a jejich střechy, které končí na smetišti poslouží jako šikovný podklad pro decoupage. Jsou buď obdélníkové nebo různě tvarované ze štítů střech.
Po té co získám materiál, nastává důkladná očista pod tekoucí vodou hrubým kartáček a následné sušení. I když je povrch břidlice relativně rovný, nanesu na něj 2 až 3 vrstvy bílé latexové barvy. Po té následuje barva, která má být vidět v prasklinách krakelování.Po důkladném zaschnutí nanesu vrstvu krakelovacího laku. Někdy nanesu krakelovací lak na celou plochu, někdy nechám prostředek bez krakelovacího laku. Vrchní barvu nanesu rychle, v jednom směru a rozhodně se nevracím na již natřená místa. Barva se totiž strhne a poruší a výsledek je nehezký.
Ubrousek lepím klasickým postupem. Většinou motiv vytrhám aby nebyly vidět přechody mezi okrajem ubrousku a podkladovou barvou. Motiv přiložím na břidlici a natírám z vrchu. Ubrousek prosákne a zůstane přilepen. Je třeba natírat nepřetržitě několikrát dokud je vlhký, protože ubrousek postupně vlhne a natahuje se a je třeba ho štětcem vypínat, aby ne obrázku nevznikaly sklady. Vypozoroval jsem že se ubrousek v jednom směru natahuje podstatně více než v druhém směru. Někdy na čtvrt ubrousku dojde k natažení až o 2 cm
Opět necháme důkladně zaschnout a lakujeme. Používám lesklý Sportakryl a natřu 2 nebo 3 vrstvy.
Na připevnění obrázku použiji provázek a 2 dřevěné korálky. V břidlici jsou většinou připraveny 2 dírky, kterými byla břidlicová taška připevněná na střeše. Někdy je třeba dírky vyvrtat. Používám malou ruční vrtačku s vysokými otáčkami a vidiový vrták. Vrtat lze ale i velkou vrtačkou, vrtákem o průměru 3 mm. Nesmí se ale moc tlačit, aby břidlice nepraskla.  Dost se z toho práší a je třeba mít na to správné místo.
Příklady najdete v mé galerii.

Návštěvníci

Právě přítomno: 81 hostů a žádný člen